Opinie o diecie ketogenicznej

Jakie opinie dieta keto ma od jej zwolenników, a jakie opinie ma od jej przeciwników? Co jest poparte praktyką, a co nie? W tym miejscu dowiesz się, czy dieta keto opinie ma dobre, czy są zgodne z prawdą, jakie błędy popełniają ludzie, którzy wystawiają pochopne opinie diecie ketogenicznej.

Co mówi się o diecie ketogenicznej? Opinie o najpopularniejszej diecie ostatnich miesięcy

Dawno, dawno temu, kiedy świat nie słyszał o całym złu w postaci tych wrednych kalorii, ludzie jedli wszystko, na co mieli ochotę i wcale nie tyli. Mniej więcej tak brzmi argument osób, dla których diety są jedynie fanaberią i wymysłem. O ile faktycznie w przeszłości problem otyłości był mniejszy, o tyle na pewno nie wynikał on z odkrycia kalorii. Był głównie wynikiem niepełnowartościowej diety i niedojadania. Dlatego współcześnie to właśnie diety są podstawowym sposobem na walkę z nadwagą, a jedną z najpopularniejszych jest dieta ketogeniczna. Opinie o niej są bardzo zróżnicowane, ale zarówno eksperci, jak i same stosujące ją osoby są zgodne – ta dieta działa, jeśli jest prawidłowo przeprowadzana.

Dieta keto nie dla każdego

Obostrzenia dotyczące diety ketogenicznej nie są zbyt szerokie, dlatego przez dietetyków jest uważana za jedną z najbardziej ogólnodostępnych. Zrezygnować z niej muszą koniecznie (lub skonsultować się z lekarzem) osoby, które:

– cierpią na choroby nerek, wątroby, trzustki lub mają zaburzenia układu pokarmowego,

– są w ciąży albo karmią piersią,

– uprawiają wyczynowo sporty wytrzymałościowe.

Dieta keto jest niewątpliwie bardzo wymagająca dla organizmu. Z jednej strony musi się on przestawić na zupełnie dla siebie nowy tryb metabolizmu, w którym główną rolę odgrywają tłuszcze a nie doskonale mu znane węglowodany. Z drugiej natomiast sami musimy przywyknąć do zupełnie nowej jakości potraw, z których znikną ziemniaki, makarony, kasze, ryże, większość warzyw i owoców. Jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do tłustego, sycącego jedzenia, a jego dotychczasowe posiłki można było opisać jako liść sałaty z dwoma winogronami, odnalezienie się w diecie ketogenicznej będzie dla niego szalenie trudne. Ale na szczęście nie niemożliwe.

Pozytywny pijar diety tłuszczowej

Media w ostatnich miesiącach bardzo szeroko rozpisywały się o diecie ketogenicznej, czasami nawet nieco mijając się z prawdą dotyczącą jej efektów i zupełnym braku ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Faktycznie, opinie o diecie ketogenicznej to głównie same pozytywne laurki, ale nie jest to równoznaczne z faktem, że to dieta idealnie uniwersalna. Już same wspomniane wyżej obostrzenia sprawiają, że nie jest kuracją dla każdego. Pozytywny społeczny pijar diety zdecydowanie jednak działa na jej korzyść i sprawia, że korzystają z niej kolejne osoby, które zgodnie opowiadają o jej pozytywnych i zaskakujących efektach odchudzania. Blogi i fora prowadzone przez ekspertów żywieniowych zachwycają się nowymi możliwościami, jakie dieta ketogeniczna stawia przed osobami pragnącymi schudnąć. W tym natłoku powszechnego zachwytu trzeba umieć wyłapać jednak drobną aluzję do tego, że dieta co prawda działa, jest skuteczna i warto ją stosować, ale… no właśnie, jest małe ale. Trzeba to robić umiejętnie, odpowiedzialnie i przede wszystkim bezpiecznie.

dieta keto opinie
Schemat żywienia w diecie ketogeniczej. Na codzień zjadamy mnóstwo węglowodanów, zatem przejście na dietę keto może być z początku ciężkie, ale opinie o tej diecie zdecydowanie mogą nas do tego przekonać i zmotywować.

Eksperci o diecie ketogenicznej

Wśród dietetyków, lekarzy, ekspertów do sprawy zdrowego odżywiania a nawet techników żywieniowych zajmujących się mikroskładnikami pokarmowymi panuje raczej pozytywno-neutralne podejście do diety tłuszczowej. Neutralność wynika przede wszystkim z faktu, że obecnie jest to dieta bardziej medialna niż praktyczna. Większość z ekspertów jest jednak pozytywnie nastawiona do tego typu kuracji, a ich opinie o diece keto w dużej mierze zachęcają do stosowania lub chociaż jej spróbowania. Warto jednak robić to pod okiem albo doświadczonego dietetyka albo za pomocą profesjonalnych planów żywieniowych ułożonych przez ekspertów, na przykład z naszej ekipy keto-online.pl Fachowcy, którzy zjedli zęby (może nie dosłownie…) na różnych dietach, przekonują, że dieta keto poprowadzona we właściwy sposób, z zachowaniem wszelkich rygorów oraz odpowiednio zbilansowana pod względem kalorycznym, będzie w stanie pomóc w odchudzaniu praktycznie każdej osobie, która się jej podejmie. Eksperci są też zgodni w jeszcze jednej kwestii – prozdrowotnego wpływu na chorych z dolegliwościami neurologicznymi, na których oddziałuje dieta keto. Opinie w tym zakresie są wyrażane również przez grono lekarzy, którzy już dawno dostrzegli, że wysokotłuszczowe menu pozwala w dużej mierze ograniczyć negatywne skutki padaczki, Alzheimera czy nawet Parkinsona.

Tłuszcz na pokład, kilogramy precz!

Będąc uczciwym nie można nie wspomnieć o kontrowersjach związanych z keto-kuracją odchudzającą. Biorą się one z niezrozumienia mechanizmów ketozy – przeciwnicy diety tłuszczowej nie rozumieją, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczy może przyczyniać się do ich szybszego spalania w organizmie i utraty wagi. Tymczasem proces termogenezy jest w tym wypadku dość oczywisty: nie mając dostępu do energii z łatwych w przyswajaniu węglowodanów, organizm sięga po zapasy odłożone w tkankach. Dlaczego jednak nie po kalorie zawarte w tłuszczu dostarczanym w pokarmie? Bo sam tłuszcz jest o wiele cięższym przeciwnikiem dla organizmu niż węglowodany, dlatego zdecydowana większość z niego nie jest w pełni metabolizowana i zostaje wydalona. Braki energetyczne, które z tego wynikają, organizm uzupełnia poprzez czerpanie energii z tłuszczu zmagazynowanego wcześniej.

Opinie samych użytkowników

Osoby, które pojęły stan ketozy i jego główne założenia, mają bardzo pozytywne dieta ketogeniczna opinie i wypowiadają się o kuracji w dużych superlatywach. Nic dziwnego, skoro dieta keto pomaga schudnąć nawet kilka kilogramów w miesiąc, a przy tym poprawia samopoczucie i ogólny stan organizmu. Wśród opinii przeważają między innymi:

„Nigdy nie czułam się tak lekko i swobodnie, ta dieta odmieniła mój sposób patrzenia na posiłki.”

„Początki były trudne, bo musiałam się przyzwyczaić do tłustych rzeczy, ale po tygodniu wszystko się unormowało. Waga spada, a ja odkrywam życie bez węglowodanów”.

„Nie rozumiałam, jak można schudnąć jedząc tłusto, ale dieta ketogeniczna naprawdę działa, a jej efekty widzę w szafie na ubraniach o rozmiar mniejszych”.

„Żałuję, że nie zaczęłam jej stosować wcześniej”.

Nadal nie jesteście przekonani do diety tłuszczowej? A może obawiacie się, jak zareaguje wasz organizm? Fakt: nie musicie wierzyć ani nam, ani ekspertom na słowo, że to zadziała, dlatego najlepiej samemu poszukać opinii w sieci, popytać wśród znajomych czy sięgnąć do naukowych publikach, których nie brakuje. Poznając opinie o diecie ketogenicznej z różnych stron i od różnych osób łatwiej wyrobicie sobie o niej własne zdanie i kto wie, może skusicie się do jej zastosowania? Ot, chociażby sprawdzić, czy naprawdę można jeść tłuszcz, aby spalać tłuszcz. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale i na wagę wskazującą kilka kilogramów mniej.